درباره ی ارتباطات - روابط عمومی...

وبلاگ شخصی ناب دل بهروزی "لیسانس علوم ارتباطات - روابط عمومی"

روابط عمومی؛ از حقیقت تا واقعیت

بدون تردید، آنچه که امروز به عنوان یکی از معضلات اساسی حرفه روابط عمومی، گریبانگیر این مقوله است، درد مشترکی است بین تمامی حوزه‌های تجربی که پایه‌گذاری آنها از نظریات مطرح شده درکلاس‌های درس و دانشگاه آغاز شده و کویری از سرگردانی بر سر راه فارغ التحصیلان قرار می‌دهند که چگونه مطالب شفاهی را به کاری عملی و مورد قبول تبدیل کنند.

مشکل زمانی بیشتر بروز می‌کند که شاهد حضور برخی از اساتید در‌کسوت اجرایی هستیم و علیرغم داعیه‌های مطرح شده در محیط‌های دانشگاهی درعرصه فعالیت عملی، ردپایی از مطالب نظری دیده نمی‌شود و آنجاست که می‌پنداریم گویا میان حرف تا عمل، تفاوت از زمین تا آسمان است. و در واقع آنچه مطرح شده، حقیقت بوده و آنچه درحاصل می‌بینیم، واقعیت است.

ناگفته نماند، چه بسا مدیران و مدرسان این حوزه که خود نیز به آنچه مطرح می‌کنند معتقد می باشند اما در مقام مجری، التزام عملی در تار و پود محدودیت‌ها، قوانین و شرایط حاکم، محکوم به اصلاح و تغییر شده و آنان نیز ملزم به تغییر در شیوه امور و اعتقادات خویش می باشند.

شاید در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی شاهد تفاوت فاحش درعرصه آموزش و اجرا باشیم و این روند چه بسا موجب ارتقا و رشد نیز شده باشد. از سویی این عدم انطباق در فضای حاکم بر کسب و کار مورد پذیرش واقع شود و از سوی دیگر بسیاری از افراد جامعه به دلیل عدم وقوف کامل و یا عدم درگیری مستقیم با تبعات این تفاوت‌ها هرگز احساس زیان نکنند.

اما درخصوص فعالیت‌هایی چون روابط عمومی به دلیل وجود تعاریف و تعابیر مختلف از سوی تک تک افراد جامعه، نوپایی این رشته و حرفه، عدم حضور کافی کارشناسان این امر در بدنه اجرایی، درصورت بروز هرگونه اشتباه از سوی متولیان، این حرفه را به شدت آسیب پذیر نموده، راه رفته در مسیر اعتلا و معرفی هرچه بهتر آنرا در خلاف جهت طی نموده، فعالان این عرصه و جامعه مخاطب را دلسرد و در نهایت گام‌های آیندگان این رشته و حرفه را در ورود به این اقیانوس بی انتها و تلاش برای استحکام هرچه بیشترسنگ بنای آن، سست و متزلزل‌کند.

با عنایت به شرایط موجود به نظر میرسد این حرفه نیازمند هم بستگی هرچه بیشتر بین مراکز آموزشی و اجرایی از یک سو و وفاق و پیوستگی بین واحدهای روابط عمومی در بخش‌های خصوصی و دولتی می‌باشد تا ضمن ایجاد هماهنگی درالگوهای آموزشی و اجرایی، درک متقابلی به وجود آمده و از تجارب پراکنده موجود، بستری مستحکم و یکپارچه برای نسل امروز و آینده این حرفه به وجود آید تا همواره در مسیر رشد سریعتر و صحیح تر حرکت نموده و در جایگاه درست خود قرار گیرد که با توجه به ماهیت عملکرد روابط عمومی، مزایای این روند در سراسر جامعه و بازار اشتغال نمایان شود.

منبع: وبلاگ روابط عمومی، معجزه ارتباطات

نویسنده : ناب دل بهروزی : ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۱ مهر ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم